Map
Showing 1 to 10 of 31 Homes
Price Per Sq/Ft
Request time (0.0272336 seconds)
‹
›
$759,900
3
Bd
3
Baths
2,456
Sq. Ft.
45 Main Street, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$759,900
45 Main Street, Essex, CT 06426
Baths
2,456
Sq. Ft.
1.61
Acres
$/Sq. Ft.
$309
Taxes
$7,862
HOA
-
Year Built
1754
Status
Active
FeeKeeper
FK
1 Day
›
$450,000
3
Bd
2
Baths
1,572
Sq. Ft.
93 Book Hill Road, Essex, CT 06426
Brokered By:
Innovation Propeties, LLC
Swipe
0
$450,000
93 Book Hill Road, Essex, CT 06426
Baths
1,572
Sq. Ft.
0.23
Acres
$/Sq. Ft.
$286
Taxes
$5,390
HOA
-
Year Built
1935
Status
Active
FeeKeeper
FK
1 Day
›
$695,000
3
Bd
2
Baths
2,216
Sq. Ft.
27 Birch Mill Trail, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$695,000
27 Birch Mill Trail, Essex, CT 06426
Baths
2,216
Sq. Ft.
1.32
Acres
$/Sq. Ft.
$314
Taxes
$7,105
HOA
$21
Year Built
2001
Status
Active
FeeKeeper
FK
3 Days
›
$750,000
3
Bd
2
Baths
1,216
Sq. Ft.
26 Grandview Terrace, Essex, CT 06426
Brokered By:
Compass Connecticut, LLC
Swipe
0
$750,000
26 Grandview Terrace, Essex, CT 06426
Baths
1,216
Sq. Ft.
0.35
Acres
$/Sq. Ft.
$617
Taxes
$5,792
HOA
-
Year Built
1950
Status
Coming Soon
FeeKeeper
FK
4 Days
›
$775,000
3
Bd
2
Baths
2,887
Sq. Ft.
9 Brooks Lane, Essex, CT 06442
Brokered By:
Coldwell Banker Realty
Swipe
0
$775,000
9 Brooks Lane, Essex, CT 06442
Baths
2,887
Sq. Ft.
1.28
Acres
$/Sq. Ft.
$268
Taxes
$7,091
HOA
-
Year Built
1989
Status
Active
FeeKeeper
FK
5 Days
›
$1,975,000
4
Bd
3
Baths
3,023
Sq. Ft.
5 Hemlock Drive, Essex, CT 06426
Brokered By:
Compass Connecticut, LLC
Swipe
0
$1,975,000
5 Hemlock Drive, Essex, CT 06426
Baths
3,023
Sq. Ft.
0.94
Acres
$/Sq. Ft.
$653
Taxes
$5,559
HOA
-
Year Built
1972
Status
Active
FeeKeeper
FK
7 Days
›
$1,250,000
3
Bd
3
Baths
2,467
Sq. Ft.
45 Falls River Drive, Essex, CT 06442
Brokered By:
William Raveis Real Estate
Swipe
0
$1,250,000
45 Falls River Drive, Essex, CT 06442
Baths
2,467
Sq. Ft.
1.26
Acres
$/Sq. Ft.
$507
Taxes
$9,393
HOA
-
Year Built
1981
Status
Active
FeeKeeper
FK
12 Days
›
$3,495,000
3
Bd
2
Baths
2,092
Sq. Ft.
17 Scholes Lane, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$3,495,000
17 Scholes Lane, Essex, CT 06426
Baths
2,092
Sq. Ft.
0.32
Acres
$/Sq. Ft.
$1,671
Taxes
$20,407
HOA
-
Year Built
1784
Status
Active
FeeKeeper
FK
15 Days
›
$450,000
2
Bd
2
Baths
810
Sq. Ft.
52 Pond Meadow Road, Essex, CT 06442
Brokered By:
Real Broker CT, LLC
Swipe
0
$450,000
52 Pond Meadow Road, Essex, CT 06442
Baths
810
Sq. Ft.
0.17
Acres
$/Sq. Ft.
$556
Taxes
$2,577
HOA
-
Year Built
1890
Status
Active
FeeKeeper
FK
16 Days
›
$4,300,000
3
Bd
3
Baths
4,383
Sq. Ft.
7 Hanna Lane, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
Virtual
$4,300,000
7 Hanna Lane, Essex, CT 06426
Baths
4,383
Sq. Ft.
1.42
Acres
$/Sq. Ft.
$981
Taxes
$25,769
HOA
-
Year Built
1955
Status
Active
FeeKeeper
FK
16 Days