My Account
06426
Map
Showing 1 to 10 of 21 Homes
Price Per Sq/Ft
Request time (0.020082 seconds)
‹
›
$759,900
3
Bd
3
Baths
2,456
Sq. Ft.
45 Main Street, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$759,900
45 Main Street, Essex, CT 06426
Baths
2,456
Sq. Ft.
1.61
Acres
$/Sq. Ft.
$309
Taxes
$7,862
HOA
-
Year Built
1754
Status
Active
FeeKeeper
FK
1 Day
›
$450,000
3
Bd
2
Baths
1,572
Sq. Ft.
93 Book Hill Road, Essex, CT 06426
Brokered By:
Innovation Propeties, LLC
Swipe
0
$450,000
93 Book Hill Road, Essex, CT 06426
Baths
1,572
Sq. Ft.
0.23
Acres
$/Sq. Ft.
$286
Taxes
$5,390
HOA
-
Year Built
1935
Status
Active
FeeKeeper
FK
1 Day
›
$695,000
3
Bd
2
Baths
2,216
Sq. Ft.
27 Birch Mill Trail, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$695,000
27 Birch Mill Trail, Essex, CT 06426
Baths
2,216
Sq. Ft.
1.32
Acres
$/Sq. Ft.
$314
Taxes
$7,105
HOA
$21
Year Built
2001
Status
Active
FeeKeeper
FK
3 Days
›
$750,000
3
Bd
2
Baths
1,216
Sq. Ft.
26 Grandview Terrace, Essex, CT 06426
Brokered By:
Compass Connecticut, LLC
Swipe
0
$750,000
26 Grandview Terrace, Essex, CT 06426
Baths
1,216
Sq. Ft.
0.35
Acres
$/Sq. Ft.
$617
Taxes
$5,792
HOA
-
Year Built
1950
Status
Coming Soon
FeeKeeper
FK
4 Days
›
$1,975,000
4
Bd
3
Baths
3,023
Sq. Ft.
5 Hemlock Drive, Essex, CT 06426
Brokered By:
Compass Connecticut, LLC
Swipe
0
$1,975,000
5 Hemlock Drive, Essex, CT 06426
Baths
3,023
Sq. Ft.
0.94
Acres
$/Sq. Ft.
$653
Taxes
$5,559
HOA
-
Year Built
1972
Status
Active
FeeKeeper
FK
7 Days
›
$3,495,000
3
Bd
2
Baths
2,092
Sq. Ft.
17 Scholes Lane, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$3,495,000
17 Scholes Lane, Essex, CT 06426
Baths
2,092
Sq. Ft.
0.32
Acres
$/Sq. Ft.
$1,671
Taxes
$20,407
HOA
-
Year Built
1784
Status
Active
FeeKeeper
FK
15 Days
›
$4,300,000
3
Bd
3
Baths
4,383
Sq. Ft.
7 Hanna Lane, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
Virtual
$4,300,000
7 Hanna Lane, Essex, CT 06426
Baths
4,383
Sq. Ft.
1.42
Acres
$/Sq. Ft.
$981
Taxes
$25,769
HOA
-
Year Built
1955
Status
Active
FeeKeeper
FK
16 Days
›
$454,900
2
Bd
1
Baths
1,122
Sq. Ft.
85 River Road #G2, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Raveis Real Estate
Swipe
0
$454,900
85 River Road #G2, Essex, CT 06426
Baths
1,122
Sq. Ft.
-
Acres
$/Sq. Ft.
$405
Taxes
$3,186
HOA
$694
Year Built
1967
Status
Active
FeeKeeper
FK
21 Days
›
$1,400,000
5
Bd
3
Baths
3,400
Sq. Ft.
Lot 3 - 160 Saybrook Road, Essex, CT 06426
Brokered By:
Berkshire Hathaway NE Prop.
Swipe
0
$1,400,000
Lot 3 - 160 Saybrook Road, Essex, CT 06426
Baths
3,400
Sq. Ft.
1.90
Acres
$/Sq. Ft.
$412
Taxes
$1
HOA
-
Year Built
2026
Status
Active
FeeKeeper
FK
22 Days
›
$815,000
2
Bd
1
Baths
961
Sq. Ft.
39 Prospect Street, Essex, CT 06426
Brokered By:
William Pitt Sotheby''s Int''l
Swipe
0
$815,000
39 Prospect Street, Essex, CT 06426
Baths
961
Sq. Ft.
0.07
Acres
$/Sq. Ft.
$848
Taxes
$5,932
HOA
-
Year Built
1900
Status
Active
FeeKeeper
FK
26 Days